Gwalior, Madhya Pradesh
GST No. 23EOGPK4681R1Z8
Call 07942822520 68% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Material | Sandstone |
| Form | Loose Stone |
| Style | Ledgestone |
| Thickness | 15 mm |
| Product Type | Ledge Stone |
| Thickness (mm) | 20 mm |
| Finish | Natural |
| Size (mm) | 300x300 |
| Application Area | Exterior Walls |
| Features | Waterproof |
| Material Origin | Rajasthan |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Sandstone |
| Form | Tile |
| Thickness | 18 mm |
| Product Type | Ledge Stone |
| Application | Exterior Walls |
| Size (L x W) | 30x60 cm (1x2 ft) |
| Color | Grey |
| Features | 3D Effect, Lightweight, Waterproof |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 sq ft
| Material | Sandstone |
| Size | 300x300 mm |
| Form | Panel |
| Thickness | 5 mm |
| Product Type | Brick Style |
| Finish | Natural / Cleft |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Material | Sandstone |
| Form | Ledge Stone |
| Thickness | 20 mm |
| Finish | Rock Face |
| Application Area | Interior Walls |
| Size | 300x300 mm |
| 15 cm | 12 |
Stones cladding natural sound prof stone
View Complete details
| Material | Sandstone |
| Form | Ledge Stone |
| Thickness | 20 mm |
| Finish | Natural / Cleft |
| Application Area | Interior Walls |
| Size | 15x60 cm (6x24 in) |
| Color | Beige / Cream |
Sandstone
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Material | Sandstone |
| Form | Tile |
| Thickness | 20 mm |
| Product Type | Brick Style |
| Finish | Natural / Cleft |
| Application | Exterior Walls |
| Size (L x W) | Free / Random |
| Color | Beige / Cream |
| Features | Waterproof |
We are engaged in offering Stone Wall Cladding product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Material | Sandstone |
| Form | Panel |
| Style | 3D Panel |
| Thickness | 20 mm |
| Product Type | Ledge Stone |
| Thickness (mm) | 25 mm |
| Finish | 3D Textured |
| Application | Interior Walls |
We are engaged in offering Cnc Stone Cladding product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Material | Sandstone |
| Form | Tile |
| Thickness | 18 mm |
| Product Type | 3D Wall Panel |
| Finish | Natural / Cleft |
| Application | Exterior Walls |
| Size (L x W) | 15x60 cm (6x24 in) |
| Color | Grey |
| Features | Waterproof |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 sq ft
| Material | Sandstone |
| Form | Tile |
| Style | Random Cut |
| Thickness | 15 mm |
| Product Type | 3D Wall Panel |
| Thickness (mm) | 25 mm |
| Finish | Natural |
| Size (mm) | 300x300 |
| Application | Exterior Walls |
| Application Area | Exterior Walls, Pillars, Feature Wall, Wet Areas, Boundary Wall, Interior Walls |
| Color | White |
| Features | 3D Effect, Interlocking, Waterproof, Flexible, Lightweight |
| Material Origin | Rajasthan |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Sandstone |
| Form | Tile |
| Thickness | 20 mm |
| Finish | Natural / Cleft |
| Application | Exterior Walls |
| Size (L x W) | 30x60 cm (1x2 ft) |
| Color | Brown |
| Features | Lightweight, Waterproof, Flexible |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Material | Granite |
| Size | 200x400 mm |
| Form | Panel |
| Thickness | 15 mm |
| Product Type | 3D Wall Panel |
| Finish | Natural / Cleft |
| Application | Exterior Walls |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Product Form | Tile |
| Finish | Natural Split |
| Color | Dark Grey |
| Thickness | 20 mm |
| Usage | Paving |
| Edge | Chamfered |
| Compressive Strength | 120–150 MPa |
| Water Absorption | 0.5–1.0% |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Material Type | Black Stone |
| Stone Type | Black Stone |
| Height | 6 to 8 ft |
| Usage | Home |
| Material | Marble |
| Technique | CNC Machine |
| Color | White |
| Theme | Hindu God |
| Finish | Polished |
| Installation | Outdoor |
| Type | Indoor |
| Size | 2 |
| Weight | 55 |
| Style | Traditional |
The Heritage Stones Company is a famous Wholesale Trader of a Grey Mint Sandstone, Red Sandstone Slab and much more.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Material | Sandstone |
| Form | Tile |
| Thickness | 18 mm |
| Product Type | Field/Crazy Stone |
| Finish | Natural / Cleft |
| Size (L x W) | 15x60 cm (6x24 in) |
| Color | White |
| Features | Waterproof |
The Heritage Stones Company is a famous Wholesale Trader of a Grey Mint Sandstone, Red Sandstone Slab and much more.
View Complete details